Pá, 08. 03. 2013
Dne 3. března 2013 se uskutečnila Valná hromada Sokola Roveň. Jednalo se o valnou hromadu spojenou s volbou nového výboru, starosty a jednatele na další tříleté funkční období. Stávající výbor pracoval ve složení David Svoboda – starosta, Radek Král -  jednatel, členové Ing.Tomáš Hála, Ing.František Mikuláš, Ing. Milan Cimfl, Ludvík Motyčka, Pavel Herbst, Jana Schmeiserová. Na valné hromadě oznámili pánové David Svoboda a  Radek Král, že ve výboru končí, skončila i Jana Schmeiserová. Následně byl zvolen výbor nový, který bude pracovat ve složení  Ing.Tomáš Hála, Ing.František Mikuláš, Ing. Milan Cimfl, Ludvík Motyčka, Pavel Herbst a Lenka Kantorová. Následně byl na návrh nového výboru zvolen starostou Ing.Milan Cimfl a jednatelkou Lenka Kantorová. Pár dotazů Roveňského poločasu nám zodpověděl Ing. Milan Cimfl, nový starosta.

Do funkce starosty se vracíš po 10 letech. Můžeš našim čtenářům připomenout roky tvého působení v TJ Sokol Roveň od doby, kdy žiješ v Rovni ?
Do Rovně jsem se nastěhoval hned po vojně a sametové revoluci v roce 1989. Po několika měsících jsem začal aktivně hrát fotbal a následně jsem byl zvolen i do výboru   TJ. V té době byly přece jen trochu jiné podmínky v rámci sokolského hnutí. ČOS diktovala podmínky, měla maximální zájem o udržení a spravování veškerého majteku. Sokolská myšlenka se ale neoprášila tak, jak předsednictvo předpokládalo a hnutí nemělo tak masový vývoj jako v dobách první republiky, kdy to byla jedna z největších zájmových organizací. Po krátkém působení ve výboru jako člen s různými funkcemi jsem se následně stal i jeho starostou. Dokonce jsem byl na krajském sletu zvolen i do předsednictva župy. Bylo to hodně práce a času, výsledkem pak ale byly celkem masivní dotace našemu sdružení.

S jakými pocity se vracíš do funkce, kterou, řekněmě si to upřímně, nikdo neměl zájem dělat ?
Uhodil´s hřebíček na hlavičku. Výbor oslovil mnoho adeptů, kteří by mohli působit v orgánech TJ, ale odezva byl velmi malá, ne-li žádná. Zbylo tak jako vždy pár blbců, kteří jsou ochotní táhnout káru dál. Věřím však, že podpora mladší generace bude alespoň taková jako dodnes.

Dokážeš pojmenovat důvody, pro které se nikdo do funkce starosty TJ Sokol nehrnul ?
Určitě a velmi krátce a jednoduše: vynaložený čas, starosti, odpovědnost, schopnost nést kritiku a sehnat peníze. Myslím, že jen toto a mnoho dalšího je jasným důvodem.

Jaké prioritní úkoly stojí před novým výborem, do jehož čela jsi byl zvolen ?
Budou navazovat na rozpracované od minulého výboru: převod nemovitého majetku do vlastnictví obce se všemi náležitostmi s tím souvisejícími, udržet v chodu jednotlivé sportovní oddíly, spolupracovat s ost. složkami a zástupci OÚ s cílem vytvořit určitý kolorit žití v naší nádherné obci.

Jak vidíš perspektivu TJ Sokol Roveň ?
Domnívám se, že Sokol bude i nadále součástí sportovně-kulturního dědictví obce s tím, že vzhledem ke společenskému vývoji bude hledat nové formy prezentace, prosazení se a přilákání nových lidí k činnosti.

A co členská základna ? Jak motivovat jednotlivce, aby přiložili ruku k dílu, aby vše   nezůstávalo jen na několika jedincích  ?
V podstatě viz předešlá odpověď. Budeme muset hledat formy, abychom se přiblížili heslu: Škola hrou, tedy Sokol potažmo sport hrou

TJ Sokol Roveň má oddíl florbalu, cvičící ženy, turistický oddíl, ale např.
na valnou hromadu nepřijde nikdo, žádný zástupce těchto oddílů (mimo Ing. Hály) není ve výboru TJ. Není to chyba ?
Je to velká chyba, protože vzájemné poznání jednotlivých částí ( oddílů ) celého Sokolu by jistě přispělo k větším aktivitám ( např. uspořádání Akademie, příp. oslav a výročí ) tak, jako to můžeme vidět v některých jiných jednotách.

Jakou formu  spolupráce  očekáváš s Obcí Dolní Roveň, Masarykovou základní školou v Dolní Rovni, příp. s ostatními zájmovými a společenskými organizacemi v Rovni ?
Věřím, že najdeme společnou řeč se všemi, kteří budou mít zájem o zachování krásného odkazu našich významných předků, sokolovny, sokolské myšlenky a sportu v obci Dolní Roveň.

Na valné hromadě bylo   schváleno, aby nově zvolený výbor jednal s Obcí Dolní Roveň a zároveň s ČOS o převodu majetku do vlastnictví Obce.  Jaký dopad bude mít případný převod majetku na fungování největšího našeho oddílu – fotbalového?
I tady jsem optimistou a myslím, že v rámci převodu nehrozí fotbalovému oddílu žádné zásadní změny a na krásnou hru s kulatým nesmyslem budeme nadále na hřiště za sokolovnou chodit.

Starosto, chceš na závěr něco vzkázat našim členům, případně  našim čtenářům ?
Tak jako vždy stálé zdraví, životní pohodu a optimismus.
Milane, přejeme Tobě i celému výboru, ať se Vám vše daří.  Se sokolským pozdravem „Nazdar !“

Připravil 8.3.2013 J.Pýcha