Šachový oddíl v Rovni

Činnost šachového oddílu v Rovni vám obrazem a textem přibližujeme
prostřednictvím  fotoalbumu p. Bohuslava Horáka (nar. 1920) a vzpomínek pana Karla Hamla. Nejprve tedy p. Bohuslav Horák (v letech 1962-1973 předseda TJ Sokol Roveň)

Jaroslav Tvrdý patřil mezi nejlepší šachové hráče z Rovně, František Gregor byl velkým příznivcem sportu v Rovni, v době kdy byl předsedou JZD hrálo Pohár Zemědělských novin i fotbalové mužstvo JZD Roveň

Vlevo přihlíží Karel Hampl, úplně vpravo p. učitel Novotný, oba z Rovně

MUDr. Jaroslav Černý byl obvodním lékařem v Dolní Rovni a předsedou šachového oddílu

Na řadě historických snímků z výše uvedené  fotogalerie poskytnuté p. Bohuslavem  Horákem  jste mohli vidět p. Karla Hampla z Dolní Rovně.(narozen v r. 1940) I pan Karel Hampl (nar. ) byl ochoten zavzpomínat a poskytnout  pár zajímavých údajů, mapujících šachové dění v  Rovni.

Pan Karel  Hampl uvedl: „Šachy se původně hrály v Holicích. Kolem roku 1959 přestoupili do Rovně MUDr.Černý, Jarda Tvrdý a pan učitel Novotný.. V roce 1960 se v Rovni začala hrát organizovaná soutěž – okresní přebor. Karel Hampl se zapojil do činnosti oddílu ihned po návratu ze základní vojenské služby v roce 1961. Družstvo okresního přeboru tehdy tvořili čtyři hráči –MUDr. Jaroslav  Černý, Jarda Tvrdý, učitel Novotný a Karel Hampl. V roce 1962 se postoupilo do krajského přeboru. Z Holic do Rovně přešli Dr. Drbal, Mokrý ( oba bydlištěm v Moravanech), dále Šantrůček a Klouček. Z vojny se vrátil František Konvalina.
   Do našeho oddílu postupně přišli i další hráči,  Šenk z Borohrádku, zapojili se Horáček a Nečesaný z Rovně, z Pardubic u nás působil Havlas, z  Dobříkova Mlíka, dále z Holic Karel Přenosil, Mezi další členy oddílu  patřili Vašek Cidlinský z Rovně, z Holic dále Kras, Zima, Vítek, Z.Přenosilová. Zapojila se i Olina Konvalinová a Naďa Hamplová. Pokud mám jmenovat nejlepší hráče, tak k těm určitě  patřili Černý, Tvrdý, Konvalina a Vítek, všichni byli držiteli I.nebo II.výkonnostní třídy. Předsedou šachového oddílu v Rovni byl MUDr. Jaroslav Černý, který byl tou pravou vůdčí osobností. Výborným organizátorem byla Jarda Tvrdý.
   A se kterými mužstvy jsme hráli soutěž ? Tak krajský přebor s Loko Pardubice, TMS Pardubice, Pozemními stavbami Pardubice, Transportou Chrudim, Zaječicemi, Skutčí, Luží, Hlinskem, Cementárnou Prachovice, Havlíčkovým Brodem, Chotěboří, Světlou nad Sázavou, Hedvíkovem, Poličkou.  Družstvo tvořilo 8 hréčů. Jezdilo se převážně osobními auty značky Wartburg, jejichž majiteli byl p. Dr, Černý a já, Karel Hampl. Naše mužstvo mělo svou kvalitu a tak se hrálo převážně na špici krajského přeboru. Dnes je to již minulost, přesto všichni, kdož tuto dobu ještě pamatujeme na ni vzpomínáme velice rádi, v dobrém  a s úctou.“

Zpracoval: Ing.Jaromír Pýcha, červenec 2010